Select Page

U Hotelu Mostar je 1.7.2025. godine u organizaciji Agencije za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine održan okrugli stol na temu posebnih likvidacija društava za osiguranje. Događaj je okupio stručnjake iz oblasti prava, ekonomije i osiguranja, predstavnike relevantnih institucija i akademske zajednice s ciljem analize dugotrajnih postupaka posebnih likvidacija osiguravajućih društava u Federaciji BiH, njihovih uzroka, posljedica i mogućih pravaca unapređenja regulatornog i institucionalnog okvira.

Slučajevi posebnih likvidacija društava za osiguranje u Federaciji BiH su presedan sa svojom dugotrajnošću kako u Bosni i Hercegovini tako i šire, obzirom da neki od pokrenutih postupaka traju skoro 20 godina, te je evidentno da su imali i da će imati utjecaj na osigurateljni sektor u Federaciji BiH, pored otvaranja nepovjerenja u stabilnost sektora, također i materijalno po tržišne aktere, opterećujući dodatno njihovo poslovanje, u smislu povećanog doprinosa Zaštitnom fondu Federacije BiH za izvršenje obveza povjeriocima iz osnova šteta po automobilskoj odgovornosti, po okončanju postupaka posebne likvidacije. Agencija za nadzor je, u prethodnim godinama analizirala, upravljala, koordinirala, informirala i upućivala javnost i tržišne aktere u problematiku društava u likvidaciji.

Nakon uvodnog i pozdravnog govora direktora Agencije za nadzor Ivana Luburića, Okrugli stol je realiziran kroz četiri prezentacije i jedan panel. Prof. dr. sc. Vedad Silajdžić sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu kroz svoju prezentaciju iznio je osnovne elemente stečaja i likvidacije pravnih osoba, usporedbu ta dva postupka, istakao koje su razlike postupaka, i manjkavosti propisa. U prezentaciji prof. dr. sc. Nikoline Maleta (Pravni fakultet Sveučilišta u Mostaru) fokus je stavljen na lex specialis propise iz oblasti osiguranja kojim je definiran prestanak društava za osiguranje, postupak posebne likvidacije i stečaja. Nakon prezentacija regulatornog okvira prezentirana je Studija slučaja – prestanak društava za osiguranje u Federaciji BiH ispred Agencije za nadzor od strane Mirjane Vegar pomoćnika direktora, u kojoj su faktografski navedene aktivnosti u završenim i aktuelnim postupcima. Prof. dr. sc. Nataša Petrović Tomić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu je iznijela osnove regulatornog okvira za prestanak društava za osiguranje u Republici Srbiji i prenijela iskustva Republike Srbije u postupcima „gašenja“ društava za osiguranje. Panel naziva „Suština vs Forma“ kojim je moderirala dr. sc. Vesna Lazić Buljan sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a u kojem su učestvovali pored profesorice Petrović Tomić i Adisa Grbo ispred Zaštitnog fonda Federacije BiH, i danas odvjetnik a inače dugogodišnji sudija kada su u pitanju stečajni postupci Hakija Zajmović dao je korisne i argumentirane osvrte na pitanja adekvatnosti zakonske forme u kontekstu zadovoljavanja suštine koja se ogleda u zaštiti osiguranika i stabilnosti tržišta, odnosno pitanja, od dugotrajnosti postupaka, preko uloge institucija, do moguće potrebe za zakonodavnim i institucionalnim unapređenjima.

Direktor Agencije za nadzor, Ivan Luburić je, u zaključnim razmatranjima, povlačeći paralelu sa europskim iskustvima „propadanja“ društava za osiguranje iz prve polovine XX stoljeća, te rezimirajući izlaganja svih učesnika okruglog stola, istakao da su posebne likvidacije, kao pravni i tržišni fenomen, ostavile značajan trag na sektor osiguranja u Federaciji BiH. Iskustva koja je imao sektor osiguranja u Federaciji BiH u kontekstu posebnih likvidacija ukazuju na potrebu za posebnim zakonskim okvirom koji bi jasno regulirao vođenje takvih postupaka, uključujući i selekciju stručnih i kompetentnih kadrova, te potencijalno osnivanje specijaliziranih privrednih sudova i pažljivu selekciju sudaca s odgovarajućim znanjima iz oblasti osiguranja i financija. Temeljem vođene diskusije kroz panel, ukazalo se na  važnost uloge Agencije za nadzor, ne samo u inicijalnim fazama posebnih likvidacija, već i u svim daljnjim fazama postupaka, te da ljudski faktor igra ključnu ulogu kako u upravljanju samim postupcima, tako i u očuvanju povjerenja korisnika usluga osiguranja. Zaključno direktor Luburić je naveo da svi navedeni elementi, od zakonskih rješenja, institucionalne reforme, stručne selekcije kadrova, pa do osnaživanja nadzornih kapaciteta, uz savjesno ponašanje upravljačkih struktura društava za osiguranje u kontekstu dostatnosti premije za preuzeti rizik i adekvatne skrbi nad sredstvima osiguranika, predstavljaju ključne preduvjete za osiguranje pravne sigurnosti, efikasnosti postupaka i očuvanje stabilnosti sektora osiguranja u Federaciji BiH.

Okrugli stol je jedna od planiranih aktivnosti u 2025. godini kojim će Agencija za nadzor obilježiti jubilej 20 godina od osnivanja Agencije kao samostalne i neprofitne institucije Vlade Federacije BiH, sa zadaćama regulacije i nadzora nad sektorom osiguranja.