Prvi izvještaj o vlastitoj procjeni rizika i solventnosti – ORSA izvještaj društava za osiguranje/reosiguranje iz Federacije BiH
Agencija za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine je u 2023. godini donijela „novi“ Pravilnik o vrstama i sistemu upravljanja rizicima u društvu za osiguranje i društvu za reosiguranje kojim se, cijeneći odredbe čl. 60. i 61. Zakona o osiguranju, detaljnije uređuje sistem upravljanja rizicima a naročito pitanja: vrste rizika u obavljanju djelatnosti osiguranja/reosiguranja, bliži uvjeti i način identifikacije, mjerenja i praćenja ovih rizika i upravljanja tim rizicima, kao i način uređivanja sistema upravljanja rizicima. Navedenim pravilnikom je propisano da je u sklopu svog sistema upravljanja rizicima društvo za osiguranje/reosiguranje dužno organizovati i provoditi ORSA-u (vlastitu procjenu rizika i solventnosti) koja obuhvata najmanje procjenu ukupnih nivoa solventnosnih potreba društva s obzirom na profil rizika društva i deklarisani apetit za rizikom, procjenu usklađenosti strukture kapitalnih resursa društva sa njegovim profilom rizika.
Prvi ORSA izvještaj društva za osiguranje iz Federacije Bosne i Hercegovine su uspješno sačinila i blagovremeno u propisanom roku dostavila Agenciji za nadzor, čime su ispunila obaveze prema regulatornim zahtjevima Agencije za nadzor.
Izvještaji o procjeni rizika i solventnosti (ORSA) obuhvataju detaljnu analizu potencijalnih finansijskih rizika i solventnosti društava, kao i procjenu sposobnosti društava za osiguranje/reosiguranje da izdrže šokove i neočekivane gubitke. Ovaj važan korak predstavlja ključnu fazu u jačanju stabilnosti osiguravajućeg sektora, kao i u procesu usklađivanja sa standardima EU.
Solventnost II, kapitalni režim u EU, predstavlja napredniji pristup u upravljanju rizicima, jer uključuje šire mjere za procjenu kapitala, uvođenje stres testova i jačanje nadzora. Upravljanje rizicima, kao drugi stub Solventnosti II, postavlja visoke standarde za zaštitu interesa osiguranika i održivost tržišta.
Agencija za nadzor je u periodu 04.-15.11.2024. godine održala pojedinačne sastanke sa upravama društava za osiguranje, aktuarima i nosiocima funkcije upravljanja rizicima u cilju razmjene informacija i unapređenja procesa vlastite procjene rizika i solventnosti. Na sastancima su razmatrani detalji izvještaja, kao i date preporuke za dodatne mjere upravljanja rizicima, koje će pomoći u postizanju većeg nivoa solventnosti i stabilnosti društava. Kao najveći rizici ili najveće bojazni od strane društva za osiguranje po poslovanje istih u narednom periodu istaknuti su, između ostalog, inflatorni šokovi, posljedice negativnih klimatskih trendova, nedostatak kadrova, te stabilnost/opstanak tržišta uvođenjem potpune liberalizacije cijena osiguranja od autoodgovornosti.
Sarajevo, 18.11.2024. godine