Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na 58. sjednici održanoj 9.7.2025. godine prihvatila prijedlog federalnog ministra financija te odlučila da će Ivan Luburić nastaviti rad u još jednom četverogodišnjem mandatu na poziciji direktora Agencije za nadzor osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine.
Agencija za nadzor je osnovana kao samostalna i neovisna neprofitna institucija (pravna osoba) Federacije Bosne i Hercegovine koja ima regulatornu i nadzornu funkciju u oblasti privatnog osiguranja s ciljem zaštite osiguranika i osiguravatelja, a na dobrobit industrije osiguranja. Aktiva sektora osiguranja čija je regulacija u nadležnosti Agencije za nadzor, u ukupnom financijskom sektoru ima udio od 5,71% i u 2024. godini je iznosila 1,94 mlrd. KM, što je 5,65% BDP-a Federacije BiH. Ukupna premija na tržištu Federacije BiH u 2024. godini je iznosila 729,3 mln. KM što predstavlja rast od 41% u odnosu na 2020. godinu.
Za vrijeme prethodnog mandata direktora Luburića, tržište osiguranja Federacije BiH je ostvarilo pozitivne trendove, izvršena su povećanja dioničkog kapitala sukladno odredbama Zakona o osiguranju tako da je pozicija kapitala i rezervi na 31.12.2024. godine iznosila 426 mln. KM što je rast od 31% u odnosu na 31.12.2020. godine, tržište je uspješno ušlo u tzv. fazu deregulacije premije obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti i
zadržalo stabilnost, Agencija za nadzor je primljena u članstvo Međunarodnog udruženja supervizora u osiguranju (International Association of Insurance Supervisors – IAIS) kao međunarodnog tijela za postavljanje globalnih standarda koje je odgovorno za razvoj i pomoć u implementaciji principa, standarda i smjernica kada je u pitanju nadzor sektora osiguranja, intenzivirana je suradnja sa supervizorima regiona centralne, istočne i jugoistočne Europe kroz aktivno učešće i moderiranje na CESEE ISI sastancima supervizora, u dijelu distribucije osiguranja uvedena je obvezna profesionalna edukacija za posrednike u osiguranju kao preduvjet za polaganje ispita za posrednika u osiguranju, potpisani su memorandumi o suradnji sa visokoškolskim ustanovama s ciljem unapređenja razmjene znanja i iskustava, kao i zajedničkog sudjelovanja u društveno korisnim projektima, te sprovođenju edukativnih aktivnosti.
U narednom periodu brojni su izazovi pred tržištem osiguranja i Agencijom za nadzor koji se ogledaju u implementaciji novih računovodstvenih standarda, slobodnom određivanju visine premije obveznog osiguranja od automobilske odgovornosti, prelazak na kapitalni režim Solventnost II i u konačnici prelazak na rizikom baziranu superviziju, sve to u ozračju digitalizacije i jačanju uloge vještačke inteligencije. Implementacija navedenog i regulatorna tranzicija zahtijevat će blisku suradnju s društvima za osiguranje, stručnu edukaciju i stalno jačanje institucionalnih kapaciteta Agencije za nadzor.
Sarajevo, 10.7.2025. godine